4 Temmuz 2012 Çarşamba

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم


Rabbim bu mübarek gecede Ber
âât edenlerden olup Berââtını sağ tarafından alanlardan eylesin inşallah.
"Hayırlı Kandiller"

Duâlarda buluşmak ümidiyle bu güzel yazıyla daha da bilinçlenelim inşallah...


Berat Kandili ve Salât-u Selam

Çoğumuz dünyevi ihtiyaçlarımız için büyük indirimleri, ürünlerin indirimli satıldığı panayırları, çarşıları, alış veriş merkezlerini tercih eder, az ücretle birçok ihtiyacımızı birden karşılamak isteriz. 70 senelik ortalama hayatın 15-20 senelik uyanık ve bilinçli olduğumuz kısmı için yaptığımız bu planlamanın aynısını sonu olmayan ebedi hayat için de yapmak aklın, mantığın ve vicdanın gereği olsa gerek. İşte, her biri bize cenneti kazandıracak yılın 365 gününün özel birkaç günü de ebedi hayatımız için çok az ücretle çok fazla ihtiyacımızı karşılayacağımız manevi indirim günleri, çarşılar hükmündedir. Bu günlerde samimi ve ihlaslıca harcanan az bir emeğe verilen karşılık o kadar fazladır ki, biz insanlar bu fazladan karşılığı hak etmesek bile veren Allah(c.c.) olunca çok normal gelir.
Berat Gecesi de gündüzü ile beraber böyle adeta bonuslarla dolu bir avantajlı alış veriş zaman dilimidir. Bu hafta çarşambayı perşembeye bağlayan gece idrak edeceğimiz Berat kandili değerlendiren için karlı bir zaman olmakla birlikte, yıllık manevi muhasebe defterinin incelenip değerlendirilmesi, önümüzdeki bir sene için de adımıza olacak maddi ve manevi olayların planlarının yapıldığı zaman dilimidir.
İbni Abbas'tan rivayet edildiğine göre bu gecede şunlar planlanır ve kader programına icra edilmek üzere yüklenir:

·         Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Rızıklar, eceller, zenginlik, fakirlik, ölümler, doğumlar hep bu esnada kaydedilir. O yılki hacıların sayısı bile bu devrede takdir olunur. Herkesin ve her-şeyin o sene içindeki mukadderatı kaydedilir.
·         Rızıkla alakalı defterler Mikail Aleyhisselâma verilir.
·         Savaşlarla ilgili defterler Cebrail Aleyhissalama verilir.
·         Ameller nüshası dünya semasında görevli melek olan İsrafil'e verilir ki bu büyük bir melektir.
·         Ölüm ve musibetlerle ilgili defter de Azrail Aleyhisselâma teslim edilir.
·         Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.
·         Fahreddin er-Râzî"nin açıklamasına göre bu defterlerin düzenlenmesi Berat Gecesinde başlar, Kadir Gecesinde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir.

Nitekim adeta bu gecenin sahibi olan Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bizzat gecenin fazileti hakkında şöyle buyurmaktadır:

·         "Şâban'ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir: "İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. "Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim. "Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim. "Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder."(1)
·         "Allah Teâlâ Şâban'ın onbeşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar." (2)
·         "Muhakkak ki, Allah Teâlâ Şâban'ın onbeşinci gecesinde dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Benî Kelb Kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca insanları mağfiret eder." (3)

Hadis-i Şeriflerdeki bu müthiş müjdelerle adeta Rabbimizin bizleri affetmek için vesile aradığı, bizi huzuruna beklediği bu mübarek günü oruçlu geceyi de ibadetle, Kur’an okuma ve evrad-u ezkar ile geçirmek en güzeli olacaktır.

Gecemizi Salât-u Selam ile süsleyelim

Bu gecenin en önemli diğer bir özelliği de Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’e şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bir rivayette bildirildiğine göre Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam Şâban'ın onüçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat niyaz etti, üçte biri verildi. Ondördüncü gecesi niyaz etti üçte ikisi verildi. Onbeşinci gecesi niyaz etti, hepsi verildi. Dolayısıyla bu gece en çok yapacağımız ibadetlerden biri de Efendimize (Aleyhissalâtü Vesselam) bol bol salâvat getirerek kendisine bu gece verilmiş olan şefaat yetkisini bizim için de kullanmasını sağlamaktır. Vaktimize ve gücümüze göre biraz da ulaşması zor bir rakam belirleyip(1000-2000 gibi) teşbihimizi elimize alıp Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’i düşünüp salâvat getirebiliriz. Böylelikle annenin çocuğuna fayda veremeyeceği o günde Rabbimizden bizim için af dilemesi, şefaat etmesi için Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’e müracaat etme yüzümüz olur. Bu gece, kendisine en çok salâvat getirilmesi yakışan gecedir. Bu gece şefaat gecesidir ve bu büyük hediyeye teşekkür elbette olabildiğince çok salâvat getirerek olur.En basit ve bilinen salâvat da namazlarda teşehhüdde, selam vermeden önce okunan Salli-Barik dualarıdır.

Ailemizi de katalım

Bu geceyi ihya etme ve salâvat getirme kampanyasına ailemizi de katmalı, bir sevap havuzu oluşturmalıyız. Bunun için şunları yapabiliriz.

·         O gece yazıcıdan alacağımız Berat gecesi ve salâvat ile alakalı hadisleri görünen bir yere asabiliriz.
·         Aile olarak salâvat getirme yarışması düzenleyebilir, çocukların 1 salâtını 2 sayar, onların 1. olmasını sağlayabiliriz.
·         Çocuklarımıza, yeğenlerimize almayı düşündüğümüz hediyeleri veya onların sevdiği yiyecekleri o gece alır, vermeden önce de yaşlarına göre 5-10-100-1000 salâvat getirmelerini isteyebiliriz.
·         Çeşitli dergilerde, gazetelerdeki veya okuduğunuz yazıyı “Akşam Sohbeti” olarak okumayı bilen çocuklarımıza okutabilir, dinler, gerekiyorsa araya girip açıklamalar yapabiliriz.
·         Bu geceyi vesile kılıp, herkesin isminin ayrı ayrı yazılı olduğu, her 100 tanede bir kutucuk boyanacak şekilde bir “Salâvat Grafiği” hazırlayabilir, sonraki günlerde de 100 salâvat okuyan herkesin boyayıp yarıştığı manevi bir yarışma yapabiliriz.
·         Aile fertleri için teşvik edici olabilecek elektronik zikirmatik alıp bu gece hediye edebiliriz.
·         Küçük çocuklarımızın getirdiği salâvatları videoya çekip, video sitelerinde yayınlayabilir, böylece kendilerine de izletip teşvik edici olabiliriz.

twitter.com/salavatlar
1-İbni Mâce, İkame, 191
2-İbni Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38.
3-Tirmizî, Savm:39.


***Bu güzel paylaşımı yapmamız için yazı salavat.tv tarafından gönderilmiştir.

Hiç yorum yok:

}